Porównaj własną sytuację ekonomiczną do przykładu reprezentatywnego

Przykład reprezentatywny to pozycja bardzo często w ogóle pomijana w analizach, a niepotrzebnie, ponieważ uświadamia, jak daleko jesteś od preferowanego, praktycznie pewnego zadłużenia. Jeżeli Twoja sytuacja znacząco odbiega od przykładu reprezentatywnego zbudowanego przecież na danych statystycznych pochodzących z banku musisz podjąć działania naprawcze. Banki aktualizują takie informacje zgodnie z normami prawnymi. W przykładzie zróżnicujesz nawet wysokość prowizji, odsetki, dodatkowe opłaty miesięczne.

Próba zmiany formy umowy zatrudnienia

Jedna z ciekawszych propozycji to zmiana formy zatrudnienia, czyli przejście z umowy zlecenia na umowę o pracę na czas nieokreślony. Praktyka pokazuje, że osoby zatrudnione na umowę o pracę posiadają znacznie większe prawa i możliwości w bankowości detalicznej, także przy konsolidacji, zupełnie inny potencjał negocjacyjny. Umowa o pracę na czas nieokreślony daje krótko mówiąc najwięcej możliwości kredytobiorcy z problemami, nawet nisko wynagradzana.

W Polsce umowy cywilnoprawne stopniowo zmienia się lub wyklucza zupełnie na rynku pracy. Widać to wyraźnie w działaniach ZUS i Rady Dialogu Społecznego. Z dużym prawdopodobieństwem dojdzie niedługo do pełnego ozusowania umów zlecenie, a to wywoła dodatkowe problemy u niektórych kredytobiorców ze względu na zaniżenie skali zarobków netto. Umowy o dzieło natomiast od 2021 roku trafią do rejestru ZUS. Już pod koniec roku 2020 widać wycofywanie się z tej formy współpracy ze względu na ogromne różnice interpretacyjne ZUS i praktycznie ustawianie pracy pod widzimisię urzędnika. A zatem z dużym prawdopodobieństwem w bankach spotka się już tylko umowy o pracę, albo umowy zlecenia w pełni oskładkowane.

W krytycznych warunkach możesz przemyśleć założenie własnej działalności gospodarczej i pozyskanie nieco innych form zadłużenia. W pierwszych dwóch latach, a z uwzględnieniem ulgi na start jeszcze dłużej masz preferencyjne warunki prowadzenia biznesu. To naturalnie pewna ciekawostka.

Zadbaj o budżet domowy

Konsolidacja to pewna preferencja i to dostępna tylko po przedstawieniu konkretnych wartości dotyczących spłaty zobowiązania. Konsolidacja opłaca się przy niskich stopach procentowych i po prawidłowym dopełnieniu formalności.