Czy droga do niezależności finansowej prowadzi przez lokaty bankowe?

Uzyskanie niezależności finansowej to główne marzenie większości ludzi. Przez rozwój multimedialnych narzędzi inwestycyjnych, a także przez zwiększenie dynamiki rynku kapitałowego droga do niezależności finansowej jest coraz prostsza. Czy lokata bankowa pomaga w tworzeniu niezależności ekonomicznej i w jakich warunkach to narzędzie optymalne z perspektywy bogatego człowieka?

Długoterminowa strategia inwestycyjna i rola lokat bankowych

Standardowe lokaty bankowe chronią jedynie przez inflacją. Faktyczny zysk z lokaty obliczasz po odjęciu inflacji, a także opodatkowania. W Polsce to dziewiętnaście procent (podatek od zysków kapitałowych). Akurat przy lokatach bankowych podatek odprowadza się automatycznie. Tematem zarządza bank detaliczny, a nie klient. Z tego powodu wiele osób ma wrażenie, że otrzymuje na lokacie mniej pieniędzy w porównaniu do warunków reklamy. Klasyczna lokata bankowa to narzędzie, które niezależności finansowej na pewno nie zbuduje, ze względu na zbyt niskie oprocentowanie przy stosunkowo małym kapitale. Kiedy jednak rozpoczynasz życie inwestycyjne lokata bankowa stanowi doskonałe zabezpieczenie i element przesuwania środków. Zyski generujesz w okresie hossy, natomiast w czasie kryzysów finansowych (bessa) wypracowany majątek przenosisz na lokaty. Założenie takiego depozytu to po prostu idealna ochrona kapitału i możliwość przeczekania sytuacji kryzysowych, nawet z delikatnym zarobkiem.

Większy majątek wymaga profesjonalnego zabezpieczenia

Dla bogatych inwestorów indywidualnych lokata bankowa służy do generowania dochodu pasywnego. Klienci banków dzielą się bowiem na kategorię standardową, na specjalistów, np. pracowników, lekarzy, a także na majętną grupę docelową. Lokaty premium charakteryzują się znacznie większym oprocentowaniem przeznaczonym tzw. rentierom. Oczywiście nie jest to oprocentowanie ogromne, ale przy dużym kapitału gwarantuje swobodne zyski na poziomie miesięcznym. A do tego zyski bez ryzyka. Żadnemu inwestorowi nie zależy na tym, aby przez całe życie ponosić ryzyko na różnych rynkach, martwić się o prawa popytu i podaży, monitorować otwarte pozycje. Pilnowanie inwestycji, zdobywanie wiedzy, podejmowanie decyzji kluczowych dla pomnażania majątku to ciężka praca, często z oddalonym punktem satysfakcji. Lokata rentierska daje niewielki zysk, ale pewny i to właśnie kluczowa zaleta.

Zobacz także:  Promesa zatrudnienia czym jest i kiedy działa?

Lokata bankowa to przydatne narzędzie do ochrony dużego kapitału

Przy dużym kapitale wypada dywersyfikować, nawet uruchamianie lokat bankowych. Przy dłuższych terminach oszczędzania otrzymujesz bowiem większe oprocentowanie. Krótkie lokaty służą do utrzymania właściwego poziomu płynności. Niezależność finansową osiągasz przez bardziej ryzykowne transakcje występujące na rynku kapitałowym, czy na rynkach inwestycji alternatywnych. Natomiast majątek zabezpieczasz już na lokatach bankowych, dlatego ignorowanie współpracy z bankami detalicznymi pod względem zakładania depozytów nie jest korzystne. Tworzenie bazy kapitału pod niezależność finansową to najczęściej proces rozłożony na lata. Przesuwanie kapitału pomiędzy inwestycjami ryzykownymi, a lokatami bankowymi daje większy komfort psychiczny, a jednocześnie umożliwia odbudowanie ewentualnych strat w bezpiecznej atmosferze. Lokaty bankowe zarabiają więcej w okresie wyższych stóp procentowych, a zatem z perspektywy inwestora długoterminowego dywersyfikacja zysku jest po prostu pewna. Co myślisz o temacie budowania niezależności finansowej i jak oceniasz sektor lokat bankowych dedykowanych rentierom?