Jaką lokatę bankową wybrać?

Oszczędności trzymane w domu w skarpetce z czasem będą traciły swoją wartość. Inflacja zwiększa ceny a oszczędności pozostają takie same. Polacy, aby się przed tym zabezpieczyć wykorzystują lokaty bankowe. Pozwalają one nie tracić zaoszczędzonych pieniędzy, ale też zwiększyć ich wartość.

Lokata bankowa – czym jest?

Jest to produkt finansowy oferowany przez banki. Klient wpłaca pieniądze a instytucja ma do nich nieograniczony dostęp, najczęściej korzystając z nich przy udzielaniu kredytów. Umowa jest podpisana na określony czas, a bank zobowiązuje się do wpłaty pieniędzy na konto wraz z odsetkami, które ustalono wcześniej. Depozyt bankowy różni się od konta oszczędnościowego tym, że klient nie może wypłacić pieniędzy z lokaty przed ustalonym terminem bez utraty odsetek.

Rodzaje lokat bankowych

Lokata terminowa jest zakładana na konkretny okres czasu. Jej zakończenie jest ściśle ustalone w umowie podpisanej z bankiem. Można tutaj wyróżnić depozyty nieodnawialne, które kończą się i klient wypłaca całe swoje środki wraz z procentem. Drugim rodzajem są depozyty odnawialne, które polegają na tym, że po zakończeniu jednego okresu, jeżeli klient nie życzy sobie inaczej, lokata jest przedłużana na taki sam okres (lokata millenet).

Lokata rentierska sprawdza się przy bardzo dużych oszczędnościach zwykle od 100 tys. Pozwala na wypłacanie odsetek w określonym przedziale czasowym np. co miesiąc, rok. Minusem może być dużo dłuższy czas podpisania umowy z reguły 2 – 3 lata.

Lokata nocna – klient wpłaca pieniądze tylko na jedną noc. Banki powoli wycofują się z tej usługi, ponieważ aby z niej skorzystać należy posiadać naprawdę dużą kwotę. Ten produkt bankowy pozwala też na negocjację oprocentowania.

Lokata progresywna – ma zmienne, zwykle rosnące oprocentowanie. Jednak decydując się na nią należy bardzo uważnie przeczytać umowę dlatego, że oprocentowanie takiej lokaty wcale nie musi pokrywać się z aktualnymi stopami, które podaje bank.

Zobacz także:  Lokata dla odważnych

Lokata strukturyzowana

Nie jest tym samym, czym lokata bankowa. To produkt oferowany przez bank zwykle promujący się wyższą stopą zwrotu. Nie są tak bezpieczne jak tradycyjne produkty bankowe, dlatego że część pieniędzy jest agresywnie inwestowane w niepewne inwestycje. Statystycznie niewiele osób osiąga spodziewany zysk. Jednak w najgorszym przypadku na konto trafi taka sama suma, jaka została wpłacona. Nic na tym nie tracimy, jedynie zamrażamy na jakiś czas nasze środki finansowe, które moglibyśmy spożytkować na inny cel.

Lokaty bankowe to bezpieczny i sprawdzony sposób na oszczędzanie pieniędzy. Nie dają tak dużej elastyczności jak konta oszczędnościowe, ale przy dobrym orientowaniu się w temacie pozwalają na relatywnie zwiększenie przychodów z kapitału. Przed założeniem lokaty bankowej pamiętajmy jednak o porównaniu kilku ofert banków, zwłaszcza teraz, gdy w Polsce ogłoszony jest stan przed epidemiczny.