Jaką rolę odgrywa zdolność kredytowa przy kredytach gotówkowych?

Jeżeli staramy się o kredyt gotówkowy, bank przeprowadza analizę naszej zdolności kredytowej. Spełnia ona szereg funkcji – służy instytucji bankowej do ustalenia naszej wiarygodności jako kredytobiorcy, przyjrzenia się naszej sytuacji finansowej, a także do określenia, jakie szczegółowe oferty bank może nam zaproponować. Jak zatem widać, kwestia zdolności kredytowej jest bardzo istotnym – jeśli nie kluczowym – elementem procesu starania się o przyznanie kredytu gotówkowego. Trzeba o tym pamiętać.

Dlaczego zdolność kredytowa jest istotna?

Sprawdzanie zdolności kredytowej stanowi swego rodzaju zabezpieczenie zarówno dla instytucji bankowej, jak i dla samego potencjalnego kredytobiorcy. Bank pragnie minimalizować ryzyko przyznania kredytu osobom niewypłacalnym, dlatego też uważnie przygląda się osobom, które zgłaszają się do niego w celu uzyskania dodatkowych źródeł finansowania. Z kolei osoby zainteresowane kredytami gotówkowymi nieraz cechuje lekkomyślność, dlatego weryfikacja zdolności kredytowej ma z założenia zapobiegać uzyskaniu kredytu przez tych, którzy nie będą mogli sobie pozwolić na jego spłatę. Niewywiązywanie się z obowiązków związanych ze spłatą rat może nieść ze sobą dotkliwe konsekwencje, z czego trzeba zdawać sobie sprawę. To, że banki weryfikują naszą zdolność kredytową, nie oznacza jednak, że jesteśmy zwolnieni z obowiązku przeprowadzenia własnej – dokładnej i rzetelnej – analizy naszego budżetu. Banki opierają się bowiem na danych dostępnych w specjalistycznych bazach oraz na dokumentacji, gdy tymczasem wszelkie detale i okoliczności związane z sytuacją naszych finansów znamy tylko my.

W procesie badania zdolności kredytowej sprawdza się takie elementy jak chociażby nasza historia kredytowa, czy też nasze zarobki i ich stosunek do wydatków. Nie bez znaczenia są tutaj również szczegóły dotyczące tego, ile wydajemy oraz ile osób mamy na utrzymaniu. Banki zbierają więc o nas dużo informacji z rozmaitych źródeł – czasem są to nasze oświadczenia, często dokumenty pochodzące od pracodawców. To jednak tylko przykłady miejsc, w których instytucje bankowe zazwyczaj znajdują potrzebne im dane. Musimy mieć na uwadze to, że jeśli nasza zdolność kredytowa nie jest adekwatna do zobowiązania, o które się staramy, nie uda nam się uzyskać kredytu gotówkowego. Wówczas należy pomyśleć o tym, jak wpłynąć na swoją sytuację finansową i aktywnie poszukiwać różnego rodzaju rozwiązań w tym zakresie. Zarządzanie własnym budżetem potrafi być niejednokrotnie sporym wyzwaniem.

Zobacz także:  Koszty całkowite kredytów gotówkowych