
Inwestowanie to zawsze podejmowanie świadomego ryzyka. Inwestor indywidualny do osiągnięcia sukcesu potrzebuje z reguły dywersyfikacji kapitału przy uwzględnieniu wahań cyklu koniunkturalnego. Czy w tym wypadku całkowicie bezpieczna lokata bankowa przynosi jakieś wymierne korzyści przy poważnych praktykach inwestycyjnych? Okazuje się, że tak.
Wartość strategii dywersyfikacji
Dywersyfikacja środków przeznaczonych na inwestycje to najbezpieczniejsze podejście inwestycyjne. Dywersyfikować można na rynek kapitałowy, rynek nieruchomości, obligacje korporacyjne. Dochodzą do tego mocno ryzykowne pary walutowe notowane na Forex, giełdzie walutowej. W przypadku instrumentów pochodnych inwestor indywidualny może utracić nie tylko część, ale całość środków, łącznie z wygenerowaniem dodatkowego zadłużenia. Nie jest to zatem rozsądna strategia bez ustalenia właściwych poziomów wyjścia z inwestycji. Dywersyfikacja to nie tylko uwzględnienie instrumentów inwestycyjnych, ale też efektywne podejście do ochrony już wypracowanych zysków. Tutaj pojawia się udział lokaty bankowej.
Lokata długoterminowa, a cykl koniunkturalny
Aby zrozumieć znaczenie lokaty bankowej w inwestycjach długoterminowych należy odwołać się do teorii cyklu koniunkturalnego, a nawet częściowo do Austriackiej Szkoły Ekonomii, która uzależnia kształtowanie kryzysów finansowych w związku z wahaniami stóp procentowych. To akurat potwierdza się historycznie. Wystarczy porównanie wykresu stóp procentowych w odniesieniu do hossy i bessy na giełdach papierów wartościowych, aby błyskawicznie rozpoznać zależność. Przy podnoszeniu stóp procentowych rynek zbliża się do przegrzania i do pęknięcia bańki spekulacyjnej. Niskie stopy procentowe zapewniają natomiast stopniowe odbudowywanie wskaźników makroekonomicznych, zyskownych walorów. Lokata bankowa służy do wycofywania środków w krytycznym momencie kształtowania bańki spekulacyjnej. Jaki to moment? Specjalistyczne opracowania zaznaczają, że bańka pęka, kiedy każdy człowiek, nawet niezaznajomiony z inwestycjami rozmawia o danym rynku, instrumencie. Lokata bankowa poza tym opłaca się bardziej przy wysokich stopach procentowych.
Im większy kapitał, tym lepsze perspektywy negocjacyjne z bankiem
Przy dużym kapitale lub przy prowadzeniu działalności gospodarczej lokata bankowa opłaca się jeszcze bardziej, ponieważ zakłada negocjowanie warunków oprocentowania. W Polsce banki stosują strategie negocjacji nawet od poziomu stosunkowo niewielkiego, chociażby 50 000 złotych. Inwestorzy, którzy dysponują kwotami rzędu 200 – 500 000 złotych otrzymują już mocno indywidualne podejście wraz z dostępem do dedykowanych usług kredytowo – finansowych. Bankom opłaca się utrzymać najbardziej takiego klienta.
Bezpieczne instrumenty dedykowane inwestorom indywidualnym
Przy inwestycjach długoterminowych warto tworzyć samodzielne struktury, a mianowicie łączyć lokaty bankowe progresywne, rentierskie, biznesowe z akcjami spółek dywidendowych, obligacjami samorządowymi lub korporacyjnymi. To bardzo bezpieczne instrumenty, które dają systematyczne zyski. W lokacie progresywnej bez problemu dołożysz dodatkowe środki i wykorzystasz ideę procentów składanych. Dywersyfikacja, uwzględnienie lokat bankowych w teorii cyklu koniunkturalnego, prawidłowe wycofywanie kapitału przy niebezpieczeństwie pęknięcia bańki spekulacyjnej to zdecydowanie najlepsze podejście dla inwestorów indywidualnych. Oczywiście stale rozwijaj umiejętności analizy fundamentalnej i technicznej, która pomaga w wyborze prawidłowego terminu inwestycji i wycofania z niej.